Stolica novorodenca

Baviť sa o stolici dieťaťa nie je zrovna najbežnejšia téma až do doby, kedy sa staneme rodičmi. Výnimku tvorí možno iba malá skupinka čerstvých oteckov, ktorá  sa neodváži bábätko ani prebaliť. Avšak zanedbanie alebo ignorancia problémov so stolicou u detí môže mať následky a tak si zapchajme nos a poďme si popísať ako by to malo u detí prebiehať a čo robiť ak to tak neprebieha.

 

Stolica v prvých dňoch života

Stolica novorodenca je samozrejme úzko spätá s jeho stravovaním a stupňom vývoja tráviaceho traktu. Poďme si ale najskôr povedať o prvých dňoch po narodení. Ako by mala vyzerať stolica u novorodencov? Najprv dieťa vylúči tak zvanú smolku. Tá je tmavá, až čierna. Je to výsledok tráviacich procesov dieťaťa počas jeho vývoja v tele matky.  V priebehu 2 - 3 dní by mala stolica získať žltkastú až oranžovú farbu. Pre lepšiu obraznosť býva často prirovnávaná k miešaným vajíčkam ( tzv praženica).

 

 

Nepodcente situáciu

Každopádne aj keď je to nepríjemná téma je dôležité detskú stolicu sledovať a v prípade problémov kontaktovať lekára. Dieťa, ktoré má problémy so stolicou to môže, ale aj nemusí dať najavo. Často sa stáva, že to rodičia zistia až keď je neskoro respektíve, keď už sú komplikácie tak závažné, že liečba je oveľa komplikovanejšia. Sledovanie pravidelnosti, farby a konzistencie stolice je jednou z rodičovských povinností. Dieťa, ktoré sa nemôže vykakať z nejakých príčin môže dlho plakať a keď rodičia nesledujú jeho stolicu, tak len ťažko prídu na príčinu toho revu. Správny rodič teda má prehľad naozaj o všetkom.